Kolkata HC, WB’de genç bir kızın tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü iddiasını araştırmak için SIT’i kurdu | Dünya

rotimi

Member
Dünya Yüksek Mahkemesi Perşembe günü, Nisan ayında bölgede şiddetli protestolara yol açan kuzey Bengal’deki Uttar Dinajpur’da genç bir kıza tecavüz edilip öldürüldüğü iddiasını soruşturmak için Özel Soruşturma Ekibi (SIT) görevlendirdi.


SIT’e eski Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) Ek Direktörü Upen Biswas başkanlık edecek (fotoğraf temsili).

21 Nisan’da Bengal’in Uttar Dinajpur semtinde, yerel halkın 17 yaşındaki bir kızın cesedini bulması ve aralarında 20 yaşındaki bir baş zanlının da bulunduğu iki kişinin tutuklanmasının ardından şiddetli çatışmalar patlak verdi.

SIT’in başında, 1997’de o zamanki Bihar Başbakanı Lalu Prasad Yadav’ı bir yem dolandırıcılığı davasında tutukladığında manşetlere çıkan eski Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) yardımcı direktörü Upen Biswas olacaktı.

“Mahkeme kararına göre, polis soruşturması sırasında tutarsızlıklar ortaya çıktı. Muayene raporunda verilen süre ile otopsi raporunda verilen süre aynı değildi. Aile, eyalet polisinin soruşturmasına olan güvenini kaybetmişti. Mahkeme, olayı araştırmak için bir SIT kurdu” dedi.

Ayrıca Okuyun: Kerala Treni Kundaklama Soruşturması: NIA, Delhi’nin Shaheen Bagh’ında 10 Yere Baskın Yaptı

“Devlet polisine güvenimiz yok. Bir CBI soruşturması istedik. Rahmetli kızın dedesi medya temsilcilerine “Yargıtay’ın SIT soruşturması emrinden memnun değiliz” dedi.

Yerel sakinlere göre, üç kişilik SIT’de eski IPS memuru ve emekli Batı Bengal Polis Müfettişi General Pankaj Dutta Biswas ve Kolkata Polis Özel Komiseri Damayanti Sen yer alıyor.

SIT’e ön raporunu 28 Haziran’da sunması talimatı verildi. Mahkeme, kurbanın cesedinin ikinci bir otopsi için mezardan çıkarılmasına gerek olup olmadığına karar vermeyi SIT’e bıraktı.

Muhalefet Perşembe günkü Yüksek Mahkeme kararını memnuniyetle karşılasa da, iktidardaki Trinamool Kongresi’ne (TMC) pek uymadı.

“Tarihi bir düzen. Hepimiz bir CBI soruşturması istiyorduk. Mahkeme, SİT soruşturması yapılmasına karar verdi. Aile adaleti sağlayamayabilir. Bharatiya Janata Partisi sözcüsü Samik Bhattacharya gazetecilere verdiği demeçte, polis soruşturmasının iktidar partisiyle tutarlı olduğunu söyledi.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) lideri Sujan Chakraborty, “Mahkeme kararı, eyalet polisine olan inancını kaybettiğini kanıtlıyor” dedi.

TMK, mahkemenin SİT soruşturmasına izin verme kararını sorguladı. “Mahkeme kararına diyecek bir şeyimiz yok ama SİT’e üye almanın kriterleri nelerdir? İktidara saldıran kişi SİT’te mi olmalı? TMC sözcüsü Kunal Ghosh, “Biraz şeffaflık olmalı” dedi.