Dünya HC hakimi Chitta Ranjan Dash veda konuşmasında 'RSS'ye dönmeye hazır' dedi | Dünya

rotimi

Member
Pazartesi günü Dünya Yüksek Mahkemesi hakimi olarak emekli olan Yargıç Chitta Ranjan Dash, Rashtriya Swayamsevak Sangh'ın (RSS) bir üyesi olduğunu söyledi.

Adalet (emekli) Chitta Ranjan Dash. (Kaynak görsel.)

Yargıçlar ve Baro üyelerinin huzurunda Yüksek Mahkeme önünde veda eden Yargıç Dash, kendisinden yardım veya yapabileceği bir iş istenirse “örgüte dönmeye hazır” olduğunu söyledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Bazı insanları dehşete düşürerek, Rashtriya Swayamsevak Sangh'ın (RSS) üyesi olduğumu ve üyesi olduğumu burada itiraf etmeliyim” dedi.

Justice Dash, Yüksek Mahkeme yargıcı olarak 14 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra görevinden istifa etti ve Orissa HC'den transfer yoluyla Dünya HC'ye geldi.

“Organizasyona teşekkür etmem gereken çok şey var… Çocukluğumdan beri ve gençliğim boyunca bu işin içindeydim” dedi.

“Cesur olmayı, samimi olmayı ve başkalarına karşı eşit görüşe sahip olmayı öğrendim ve en önemlisi vatanseverlik ve çalışmaya bağlılık duygusuna sahibim” dedi.

Yargıç Dash, yaptığı işlerden dolayı yaklaşık 37 yıl boyunca örgütten uzak durduğunu söyledi.

“Örgüte üyeliğimi hiçbir zaman profesyonel olarak ilerlemek için kullanmadım çünkü bu örgütün ilkelerine aykırıdır” dedi.

Justice Dash, ister zengin, ister fakir, ister komünist, ister BJP, Kongre veya TMC (Trinamool Kongresi) üyesi olsun, herkese eşit davrandığını söyledi.

“Benim karşımda herkes eşittir, kimseye veya belirli bir siyasi felsefeye veya mekanizmaya karşı önyargım yok” dedi ve empati ilkelerine dayalı olarak adaleti dağıtmaya çalıştığını ve “Yasanın adaleti yaratmak için esnetilebileceğini” ekledi. ama adalet hukuka boyun eğemez.”

Kendisinden yardım veya yapabileceği bir iş istenirse “örgüte geri dönmeye istekli” olduğunu söyledi.

“Hayatımda yanlış bir şey yapmadığım için, organizasyona ait olduğumu söyleme cesaretim var, çünkü bu da yanlış değil,” dedi, eğer iyi bir insan olsaydı, kötü bir organizasyon olabilir.

Dash, 1962'de Odisha'nın Sonepur'unda doğdu, eğitimini Ullunda'da yaptı ve eğitimini Dhenkanal ve Bhubaneswar'da tamamladı. Daha sonra 1985 yılında Cuttack'ta hukuk diplomasını tamamladı.

Calcutta HC web sitesine göre, 1986 yılında avukat olarak kaydoldu ve 1992 yılında eyalet hükümetine ek daimi avukat olarak atandı ve 1994 yılına kadar bu görevde kaldı.

Şubat 1999'da Orissa Üstün Adli Hizmetine (Kıdemli Şube) doğrudan üye olarak katıldı. Ekim 2009'da Orissa HC'ye ek yargıç olarak atandı.

Dash, 20 Haziran 2022'de Calcutta HC'ye hakem olarak katıldı.