Bengal Valisi Bose, “Mamata'nın siyaseti kirli, 'Didigiri'ye tahammül edemiyor” diyor | Dünya

rotimi

Member
Bir Raj Bhavan çalışanının taciz iddiasıyla karşı karşıya kalan Batı Bengal Valisi Ananda Bose, Pazartesi günü Başbakan Mamata Banerjee'nin siyasetinin “kirli” olduğunu iddia etti ve “didigiri”ye (bir kadının kaslarını esnetmesine) tolerans göstermeyeceğini söyledi.

Batı Bengal Valisi Ananda Bose'un özgeçmişi.(PTI)

“Vali apolitik bir kişidir. Elimden geldiğince siyasetin dışında kalmaya çalıştım. Özellikle seçimlerin yapıldığı bir dönemde Başbakanın beni siyasete sürüklemesine çok üzüldüm. Mamata Banerjee bireyi hakkında pek çok güzel söz söyledim. Ben buna bağlı kalıyorum. Politikacı Mamata Banerjee hakkında bana sorular sorulduğunda, her zaman politikanın bana göre olmadığını savundum. Bu konuda yorum yapmayı reddettim,” dedi Bose memleketi Kerala'dan döndükten sonra Dünya havaalanında medyaya.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Ayrıca okuyun | Bengal polisi valiye yönelik taciz iddiasını araştırıyor, Raj Bhavan'dan CCTV Habersu istiyor

“Bana karşı yapılan açıklamalar göz önüne alındığında, Mamata Banerjee'nin bir politikacı olarak kirli politikalar oynadığını artık size söylemeliyim. Yine de dua ediyorum: Tanrı onları korusun. Ancak bu, Allah için bile zor bir sorumluluktur. Bose, prestijli valilik makamında bu didigiri'yi asla kabul etmeyeceğim” dedi.

Taciz iddiası hakkında yorum yapmayı reddetti: “Ben sanık olduğum için yorum yapmayacağım.”

Bose, Dünya'daki Raj Bhavan'da geçici işçi olarak çalışan ve İngiliz dönemi kampüsündeki personel odalarında yaşayan genç bir kadının yerel Hare Caddesi'ne yazılı bir şikayette bulunmasından neredeyse 12 saat sonra, Cuma sabahı Kerala'ya doğru yola çıktı. Polis Merkezi.

Ayrıca okuyun | Cinsel taciz davası: Bu nedenle Bengal Valisi yasal işlemden muaftır

24 Mart ve Perşembe günü kendisine kalıcı bir iş teklif etme bahanesiyle kendisini odasına çağıran vali tarafından tacize uğradığını iddia etti.

Anayasanın 361. maddesine göre bir Devletin Cumhurbaşkanı ve Valisi hakkında ceza davası açılamaz.

Valiye tanınan bu dokunulmazlık nedeniyle Dünya Polisi Pazartesi akşamına kadar herhangi bir dava kaydetmedi.

Polis komiser yardımcısı (merkezi bölüm) Indira Mukherjee liderliğindeki bir soruşturma ekibi Cumartesi günü üç Raj Bhavan personelini Hare Caddesi'ne çağırdı. Çağrıya kimse yanıt vermedi. Polis ayrıca Raj Bhavan'ın içine kurulan CCTV kameranın görüntülerini de aradı. Dünya polis yetkilileri bunların da sağlanmadığını söyledi.

Pazar günü Bose, Raj Bhavan çalışanlarından polis soruşturmasını görmezden gelmelerini istedi.

“Medya raporları, polisin olayla ilgili bir soruşturma yapmayı teklif ettiğini ve Raj Bhavan personelini soruşturacaklarını gösteriyor. Ayrıca soruşturma ekibinin Raj Bhavan'ın CCTV görüntülerini toplamayı planladığı da bildirildi.” Bose, sosyal medyaya yüklenen bir mektupta ortaklarına söyledi.

“Bu koşullar altında, yarı zamanlı işçiler, geçici işçiler, DRW'ler (Günlük Derecelendirilmiş İşçiler) veya Raj Bhavan'da herhangi bir şekilde istihdam edilenler de dahil olmak üzere tüm çalışanlara/çalışanlara, polisin bu konuyla ilgili her türlü iletişimini görmezden gelmeleri ve Bose, “çevrimiçi, çevrimdışı, şahsen, telefonla veya başka bir şekilde” herhangi bir beyanda bulundu.

“Vali'ye, kendisi hakkında başlatılan veya devam eden tüm cezai işlemlere karşı anayasal dokunulmazlık verildiği için, mantıksal olarak polisin konuyu hiçbir şekilde soruşturamayacağı/soruşturamayacağı sonucu çıkıyor.” Nihai raporun Hindistan Anayasası'nın 361. maddesinin amacını ve özünü ihlal edeceğini hiçbir mahkeme dikkate almasa da Vali devam edebilirdi. Bose, “Bu nedenle, valinin dokunulmazlığı göz önüne alındığında, polisin her türlü ön soruşturmayı yürütmesi ve ilk bilgi raporunu kaydetmesi anayasal olarak yasaklanmıştır” diye yazdı.

Pazartesi günü hiçbir Dünya Polis yetkilisi soruşturma hakkında yorumda bulunmadı.

Trinamool Kongresi (TMC) sözcüsü Santanu Sen, “Ağır masrafları vergi mükellefleri tarafından karşılanan bir vali, Anayasa'da belirtilen görevleri yerine getirmelidir.” Bunun yerine, bu vali, Bharatiya Janata Partisi'nin geliştirdiği bir kol haline geldi. İddianın ciddiyeti göz önüne alındığında devam etmeye hiçbir ahlaki hakkı yok.”