Mamata Banerjee, BJP'nin 200'ü geçemeyeceğini söyledi ve kazanacak HİNDİSTAN ortaklarını açıkladı | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı ve Trinamool Kongresi (TMC) lideri Mamata Banerjee Salı günü yaptığı açıklamada, Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) yaklaşan Lok Sabha seçimlerinde 200 sandalye bile alamayacağını ve HİNDİSTAN bloğunun muhalefet partilerinin eyaletlerde kazanacağını söyledi. Güçlü oldukları yerde, alt meclisteki 543 sandalyeden en az 370'ini hedef alan safran kampına yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyorlar.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee, Salı günü Siliguri'de yapılacak Lok Sabha seçimleri öncesinde bir kampanya mitingi sırasında. (PTI)

“Onlar (BJP) 200'ü geçmeyecek. Bengal'de kazanacağız. Arvind Pencap'ta kazanacak. Stalin kazanacak. Akhilesh UP'ta kazanacak. Banerjee, kuzey Bengal'deki Jalpaiguri'deki bir seçim mitinginde Delhi Başbakanı'nın Aam Aadmi Partisi (AAP) ve Akhilesh Yadav liderliğindeki Samajwadi Partisi'ne (SP) atıfta bulunarak “BJP'nin sonu sıfır olacak” dedi. ve Tamil Nadu Başbakanı MK Stalin liderliğindeki Dravida Munnetra Kazhagam (DMK). AAP, Pencap'ta yapılan son meclis seçimlerini kazanmıştı.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Banerjee dedi. “Biz (TMC) ulusal düzeyde HİNDİSTAN'ın bir parçasıyız. Burada TMC, BJP ve onun teşkilatlarına karşı mücadele eden tek parti iken, CPI(M) ve Kongre oylarımızı bölmek için onlarla işbirliği yapıyor.”

Elbette Batı Bengal'de TMC, Kongre ve Hindistan Komünist Partisi (Marksist) veya CPI(M) (HİNDİSTAN bloğundaki diğer iki muhalefet partisi) ile karşı karşıya.

Jalpaiguri'deki açıklaması, Başbakan Narendra Modi'nin ikinci aşamada oy kullanacak olan komşu Balurghat sandalyesindeki seçmenlere, 4 Haziran'da seçim sonuçları açıklandığında BJP'nin 400 sandalyeye sahip olacağına dair güvence vermesinden saatler önce geldi.

Bengal'de 42 Lok Sabha koltuğu bulunurken, Tamil Nadu'da 39 ve Pencap'ta 13 koltuk bulunuyor. Tamil Nadu'daki 39 sandalyenin tamamı ilk aşamada 19 Nisan'da sandık başına gidecek. Pencap'taki tüm sandalyeler için seçimler son aşamada 1 Haziran'da yapılacak.

BJP 2019'da Bengal'de 42 sandalyenin 18'ini kazanarak rekor kırdı. CPI(M) herhangi bir sandalye kazanamadı, Kongre ise yalnızca iki sandalyeyi korudu.

Kuzey Bengal bölgesinde TMC ile BJP arasında şiddetli bir mücadele görülmesi muhtemel çünkü ikincisi eyaletin bu bölgesinde maksimum ilerleme kaydetti. 2019'da BJP, sekiz sandalyeden yedisini kazanarak Kuzey Bengal bölgesinde TMC'ye büyük bir meydan okuma oluşturdu. Bölgedeki Cooch Behar, Alipurduar ve Jalpaiguri sandalyeleri 19 Nisan'da sandık başına gidecek.

Banerjee, BJP'yi hırsızların ve mafyanın partisi olarak nitelendirdi.

“Onlar en büyük hırsızlardır. Çok para kazananlar, ED (İcra Müdürlüğü), CBI (Merkez Soruşturma Bürosu) ve Gelir Vergisinden güvenlik istemek için BJP'ye yöneliyor. BJP, CBI ve ED kardeştir. BJP bu ülkenin halkını yağmalıyor. Onlar mafyadır” dedi Banerjee.

“Kazanacağınızdan eminseniz ajanslara her zaman ihtiyacınız yoktur. Bu onların kaybettiklerini gösteriyor,” diye espri yaptı Banerjee.

“BJP ulusu satıyor. Genç nesile, ülkeyi pençesinden kurtarmaya çağırıyorum. Başkalarını hırsız olarak damgalıyorsanız, onlara gali gali main shor hai, BJP bada chor hai (BJP'nin büyük hırsız olduğuna dair bir haykırış var) deyin,” dedi Banerjee.

“İnsanlar neden BJP'ye oy vermeli? Kuzey Bengal ve Jangal Mahal (Bengal'in batı bölgeleri) halkı son seçimde BJP'ye oy verdi, ancak 18 milletvekili Delhi'ye gitti ve evler (yoksullar için) ve yollar için tüm fonları bloke etti. Bunun cevabını sandıkta verme hakkınız var” dedi.

Banerjee, merkezi fonların askıya alınması konusunda Başbakan ile yaptığı üç toplantıya değindi.

“Başbakanla üç kez görüştüm. Merkez yetkililerinin yetkililerimizle görüşerek konuyu çözeceğini söyledi. Ama hiçbir şey olmadı. Bunun yerine, parti çalışanlarına açıkça bize hırsız demeleri öğretildi. En büyük hırsızlar yoksullara yönelik parayı çalanlardır. Para, şeytanlaştırma adı altında yağmalandı. Banerjee, “Başbakan Cares fonlarının denetimi yapıldı mı?” dedi.

Banerjee, Başbakan Narendra Modi ve Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah'ın Bengal'deki son kampanyaları sırasında bazı ceza davalarına ilişkin yorumlarına atıfta bulundu: “Başbakan şunları söyledi: “Başbakan, insanların hapishanede hedef alındığını söyledi.” İçişleri Bakanı şunları söyledi: ” ulta latka denge” (sanık baş aşağı asılacaktır). Ana Bolti Hun Loktantra Ana Kütük Tumko Jhatka Denge (İnsanların sizi demokraside sarsacağını söylüyorum).”

“Onlar (BJP) sıradan insanların ceplerini boşalttılar. Fakir insanların kiliselerini yaktılar. Banerjee, “Kadınları çıplak teşhir ettiler” dedi. Son iki yorumun geçen yıldan bu yana Manipur'daki etnik çatışmalar sırasında bildirilen olaylarla ilgili olduğu görüldü.

Banerjee daha önce söylediklerini yineledi ve Vatandaşlık Değişikliği Yasası'nın (CAA) Ulusal Vatandaş Kaydı (NRC) ve Tekdüzen Medeni Kanun (UCC) ile doğrudan bağlantılı olduğunu iddia etti.

Şöyle dedi: “Bana inanmadılar ama manifestoları benim bakış açımı doğruladı. BJP iktidara gelirse insanların kimliği ve demokratik hakları risk altında olacak. Kabileler, etnik topluluklar, Planlanmış Kast üyeleri ve azınlıklar eşit derecede etkilenecek. İster düğün ister cenaze olsun, her topluluk kendi yaşam tarzını izler. Bu çeşitlilik siliniyor. Ne yiyeceğinize, ne giyeceğinize kadar her şeye onlar karar veriyor. Ülkede artık seçim olmayacak, federal yapı olmayacak, anayasa olmayacak. İktidara gelirse geriye yalnızca Modi hükümeti kalacak.”

“NRC'yi uygulayacaklar ve Assam'da gördüğümüz gibi gözaltı kampları kuracaklar. CAA, NRC ve UCC'ye izin vermeyeceğiz” dedi.

BJP liderleri Banerjee'yi defalarca insanları Mart ayında yürürlüğe giren CAA konusunda yanıltmakla suçladı. Dini zulümden kaçmak için 2015'ten önce Afganistan, Pakistan ve Bangladeş'ten Hindistan'a giren Hindu, Jain, Budist, Hıristiyan, Parsi ve Sih mültecilere vatandaşlık sunuyor.

“Ben Chalsa'dayken BJP çalışanları önümde yaramazlık yaptı. “Koro kor” (hırsız) diye bağırmaya başladılar. Babasının parasıyla hiç çay içmedim. İhtiyacım olmadığı için maaşımı ve emekli maaşımı Meclis'ten almıyorum. Sahip olduğum asgari miktar yeterlidir. Eğer eğilmek isteseydim dillerini koparabilirdim. Bu kelimeleri BJP'nin dili olduğu için kullanmıyorum” dedi Banerjee.

Bengal BJP baş sözcüsü Samik Bhattacharya, HİNDİSTAN bloğuna olan güvenini ifade ettiği için Banerjee ile alay etti.

“Her şeyi denedi ve bu seçimi kazanmanın uzak bir hayal olduğunu fark etti. Ayodhya'daki Ram Mandir'in inşasını eleştirdi ancak Digha'da Puri'nin Jagannath Tapınağının bir kopyasını inşa etmeye başladı. Müslümanlara kur yaptı ve diğer partilerle dostluk kurmaya çalıştı. Hiçbir şey işe yaramadı. Bhattacharya, “Emekli olma zamanı geldi” dedi.

Banerjee Pazartesi günü kuzey Bengal'deki iki mitingde, BJP'nin yeniden iktidara gelmesi halinde Hindistan'ın bağımsızlığını kaybedeceğini ve diktatörlükle karşı karşıya kalacağını söyledi. Başbakan Narendra Modi'yi hedef aldı ve 2024 genel seçimlerini “bağımsızlık savaşı” olarak nitelendirdi.